Notion — vše organizovaně na jednom místě

Šárka Chwastková
4 min readMar 15, 2021

--

Notion aplikace.

Je to několik měsíců, co jsem se dostala k Notion a úplně jsem si jej oblíbila. Notion je nástroj, kde si můžete zapisovat myšlenky, plánovat, organizovat dokumenty a mnoho dalšího.

Základem je vytváření tzv. stránek, které je možné si přizpůsobit — např. vytvářet tabulky, todo listy, úkoly v kanban rozvržení nebo i kalendář. Také je možné si do svého účtu importovat data z jiných, již používaných, aplikací a mít tak vše na jednom místě. Navíc je možné obsah sdílet s dalšími uživateli, tedy je možné jej používat i jako nástroj pro kolaboraci v týmech.

Prostředí Notion
Ukázka prostředí aplikace Notion.

Propojení s aplikacemi

Notion umožňuje import dat z některých aplikací třetích stran — např. Trello, Asana, Evernote, Dropbox, import .docx (Microsoft Word) souborů a další. Mimo to lze také vkládat do stránek pouze jednotlivé bloky s obsahem z jiných aplikací přes tzv. “embedded linky”, jako například Google Mapy, Spotify playlist, obsah z Githubu, Figmy, CodePen apod.

Import z aplikací třetích stran.
Možnosti importu dat z aplikací třetích stran.

Free verze vs placená

Notion ve free verzi je oproti té o stupeň vyšší limitován především uložištěm o velikosti 5 MB pro ukládání souborů. Pro začátek jsou možnosti free verze dostačující, pokud byste však přece jen chtěli vyzkoušet vyšší tarif a chtěli nějakou korunu ušetřit, aktuálně Notion nabízí možnost získání kreditů za různé akce — jako např. importování dat z aplikace Evernote, použití Notion v prohlížeči, v desktopové aplikaci, přihlášení z aplikace v telefonu apod. Tuto možnost najdete v ,,Settings & Members” a dále pak v záložce ,,Earn credit”. Při dosažení všech ,,met” získaný kredit pokryje několik měsíců vyššího tarifu.

V rámci placené verze Notion nabízí 3 tarify — Personal Pro, Team, Enterprise. Největším rozdílem mezi verzí Personal Pro a Team je zejména možnost sdílení obsahu v týmu, kdy je možno jednotlivým členům nastavovat přístupy, u verze Team a Enterprise se pak jedná zejména o rozšířenější možnosti zabezpečení u verze Enterprise. Ceny za placené tarify začínají od 4$ (případně 5$, záleží, zda je tarif placen každý měsíc nebo předplacen na rok dopředu).

Rozložení stránek

Chcete mít jednu stránku jako týdenní rozvrh, druhou jako seznam receptů a třetí jako nákupní seznam? Není problém. Na každé stránce si lze poskládat jednotlivé bloky podle vlastní potřeby, případně Notion nabízí již předpřipravené šablony (které lze dále ještě samozřejmě upravit) a také jsou na internetu dostupné šablony vytvořené komunitou uživatelů, ať už zdarma nebo placené. Na svůj web postupně přidávám ty nejzajímavější, na které jsem narazila a které mi přijdou praktické.

Rozložení stránek v Notion.
Možné způsoby rozvržení.

Mé využití

Aktuálně mám v Notion něco málo okolo 15 stránek a některé z nich jsou rozšířeny dál o podstránky. U mě je rozhodně nejpoužívanějším osobní týdenní TODO list, který téměř nahradil papírový diář, pracovní týdenní TODO list, TODO list pro diplomku (mám samé TODO listy 😀) a vlastní Tech Wiki, kterou mám aktuálně rozdělenou na další podstránky a do nichž si postupně ukládám zajímavé funkce, příkazy, triky apod. nalezené na internetu.

O něco méně, ale taky docela často, je u mě používaný seznam pro pravidelné roční platby, na které bych třeba mohla zapomenout nebo seznam nápadů ať už na web, články nebo mimo online.

Svůj workspace plánuju samozřejmě ještě více rozšiřovat — např. si vytvořit seznam receptů s odkazy, který bude disponovat štítky jako typ jídla (polévka, hlavní chod, dezert,..), časová náročnost, oblíbenost atd.

Závěr

Notion hodnotím jako skvělý nástroj pro shromažďování poznámek s plusem, že jsou zároveň i organizované a rozdělené (alespoň u mě 😁). Notion mi z části nahradil google dokumenty, kde jsem si dříve zapisovala poznámky a články, navíc pokud vkládám do textu code snippet, tak jej mám v Notion i rovnou naformátovaný, vč. syntax highlight. Dále pak Trello na plánování úkolů (kanban) a částečně pak i aplikaci v telefonu — textový editor, kde jsem si neorganizovaně zapisovala poznámky, které mi proletěly hlavou. Určitě má Notion i své nedostatky — množství aplikací, ze kterých lze importovat data není (zatím) tak velké a pokud to nechcete řešit přes ,,embeddované” bloky, je to trochu omezující. Přesto je to však nástroj, který stojí minimálně za vyzkoušení a já jej používám každý den.

Pokud Vám článek přišel zajímavý, budu ráda za like (clap clap 👏🏻) tady na Medium a pokud máte s Notion zkušenost nebo i jinou poznámku, podělte se v komentářích. 😊

Užitečné odkazy

  1. Můj výběr šablon (zdarma) — https://pandacode.cz/notion
  2. Oficiální web aplikace Notion — https://notion.so
  3. Ceník tarifů — https://www.notion.so/pricing
  4. Embeddované bloky — https://www.notion.so/Embeds-6b7133323590447b9d8e963c136ebce5

--

--

Šárka Chwastková
Šárka Chwastková

Written by Šárka Chwastková

Tech lover from Brno, Czech Republic 🐼 https://pandacode.cz | IG: @sarkaaa.ch

No responses yet