Webové aplikace pro tvorbu web(designu) #1

Šárka Chwastková
2 min readFeb 15, 2020

--

Webapps

Za tu dlouhou dobu, co něco tvořím, kódím a koukám na tutoriály, jsem měla možnost narazit na různé micro webové aplikace. A právě tyto stránky mi častokrát usnadňují a urychlují práci.

🔗 CupcakeIpsum
Cupcake Ipsum je zábavnější a více ,,cute” náhradou za Lorem Ipsum.
Ačkoliv není úplně nezbytnou aplikací, protože spousta IDE nabízí rychlé vložení Lorem Ipsum obsahu do kódu, mít v kódu Cupcake Ipsum vypadá více cool 😅!

🔗 TinyPNG
Jednou ze zásad pro optimalizaci rychlého načtení webu je komprimace velikosti obrázků a fotek na co nejmenší velikost a zároveň tak, aby tato změna neměla vliv na uživatelský zážitek. Tuto funkci nabízí i grafické programy, ale pokud potřebujete u daného obrázku/fotky jen narychlo vyřešit tuto velikost a nic dalšího, je zdlouhavé tuto akci přes něj dělat. K tomuto účelu dobře a rychle poslouží aplikace TinyPNG (také existuje verze TinyJPG pro formáty .jpg) 🐼. Funkce nejsou až zásadně omezené (ze své zkušenosti jsem narazila maximálně na velikost vstupního souboru) a progres bar i zobrazí, o kolik procent byl soubor zkomprimován.

🔗 0to255
Aplikace užitečná pro práci s barvami 🎨. Je potřeba nastavit světlěejší nebo tmavší barvu (např. pro pseudoclassu :hover u odkazů)? Aplikace 0to255 z původně vložené barvy vygeneruje všechny odstíny od bílé až k černé barvě s výpisem HEX kódů.

🔗 ColorWheel
Zůstanu ještě u barev, se kterou souvisí aplikace ColorWheel od Adobe. Tato aplikace je dostupná zdarma a generuje palety barev. Stačí vybrat pouze jednu barvu a ColorWheel na základě této barvy zobrazí několik možností a kombinací barevných palet. Každá barva je uvedena i v RGB a HEX. Pak už stačí tyto barvy např. použít ve stylovacím souboru a barevně ladící web je zaručen ✅.

🔗 FreeFrontend
FreeFrontend obsahuje nekonečné množství nejaktuálnějších trendů pro webové stránky a styly. Člověk zde nasbírá spoustu inspirace k zakomponování interaktivního obsahu do svých stránek. Všechny ukázky jsou nejčastěji nalinkované na Codepen.io, kde si vývojář může danou utilitu pořádně prozkoumat.

--

--